Ve středu 9. 6. 2021 podnikla 1. C a část 1. D společně s paní profesorkou Voplakalovou a Nevečeřalovou exkurzi na Kozí farmu Pěnčín. Vyrazili jsme v 8:00 objednaným autobusem od libereckého bazénu a přibližně v 8:40 jsme byli na místě. Po příjezdu jsme se přesunuli do areálu a počkali na pana Josefa Pulíčka, který nás po celou dobu exkurze farmou provázel.

Nejdříve jsme si poslechli něco o solárních panelech, které farma využívá. Dozvěděli jsme se, kolik jich na farmě mají, za kolik je pořídili, kolik energie vytvoří a obecně jak vlastně fungují. Také jsme se mohli podívat na měniče, o kterých pan Pulíček zaujatě mluvil. Po krátké prohlídce stodoly následovala naše další aktivita, povídali jsme si o solární energii a měli jsme příležitost se ptát na vše, co nás k tématu zajímalo.

Po aktivitě jsme se šli podívat na zbytek farmy. Nejdříve jsme navštívili výrobu korálků, kde nám byl předveden celý proces výroby, také jsme si korálky mohli koupit. Následně jsme se šli podívat na zvířátka, na která se všichni těšili. Viděli jsme ovce, prasata, krávy, osla nebo alpaky. Také jsme si uvědomili, že i když jsme byli na kozí farmě, neviděli jsem jedinou kozu. Všude se na téma zvířata vedly různé debaty, ta nejzajímavější byla o guláši z alpaky. Když jsme se ovšem dozvěděli její cenu, od plánu jsme upustili.

Ke konci exkurze jsme šli do sýrárny, kde jsme mohli ochutnat výrobky z ovčího a kozího sýra, které jsme si mohli také zakoupit a přivézt domů jako suvenýr. Po ochutnávce jsme měli 15 minut volno, které jsme náležitě využili. Všichni jsme si šli koupit zmrzlinu nebo jinou dobrotu. Díky dobře využité pauze jsme byli výborně připravení na poslední úkol. Po rozdělení do skupin jsme tvořili myšlenkovou mapu na téma Farma Pěnčín, ukázalo se, že jsme všichni velmi kreativní. 

Tuto exkurzi jsme si všichni moc užili a jsme rádi, že jsme se mohli dozvědět něco nového.

Pavel Moravec, 1.C