V pondělí 24. října odpoledne jsme ještě trochu nervózně, někdo možná trochu nedočkavě, postávali na libereckém autobusovém nádraží, v úterý ráno 25. října jsme už stáli frontu na vábně vonící záchodky u londýnské 02 arény. Ospalí, ale nadšení vydat se do ulic anglické metropole.

První den jsme za krásného počasí doslova proběhli kus Londýna. Viděli jsme Tower, divadlo Globe, přešli jsme Tower a Millennium Bridge, pozorovali Londýn z výškové budovy hned naproti slavné Okurce. Den jsme zakončili krásnou projížďkou lanovkou nad řekou Temží. Večer jsme se přesunuli do městečka poblíž Brightonu, kde na nás čekaly naše hostitelské rodiny, u kterých jsme strávili celkem 4 noci.

Celý týden utekl jako voda, dopoledne jsme trávili ve škole se skvělými lektory a jejich nádherným britským přízvukem. Po škole jsme vždy vyrazili na výlet.

V Brightonu jsme zkusili tradiční fish&chips na okouzlující promenádě u moře a vyjeli jsme do výšky 162 m na netradiční vyhlídkovou věž i360, která připomíná UFO. Naše průvodkyně paní Dáša nás také vzala do malebného městečka Eastbourne, ze kterého jsme vyrazili na výlet na útesy. Profesorky Češková, Christlová a Valešová bránily vstup na jejich okraj vlastním tělem, občas se totiž prý stane, že se kus utrhne a z obrovské výšky se zřítí do moře. Jsme rádi, že jsme něco takového neviděli, protože někteří turisté byli opravdu odvážní a stáli nebezpečně blízko. Co by ale správný turista neudělal pro pěknou fotku, že?

Z útesů si někteří z nás přivezli také netradiční suvenýry, ať už to byl kámen vytažený z moře, který byl tak velký a těžký, že musel cestovat v zavazadlovém prostoru, nebo totálně zašpiněné kalhoty od hlíny po legendárním válení sudů z jednoho z kopečků.

Poslední výlet jsme podnikli na hrad Hever, který proslavil anglický král Jindřich VIII. a na kterém také pobývala jedna z jeho manželek Anna Boleynová (ano, ta, u které její milovaný manžel řekl "hlavičku dolů" a vzal si další manželku). Kromě prohlídky hradu jsme zkusili i vodní labyrint, který ne každý z nás prošel suchou nohou, prošli jsme rozsáhlé zahrady, vyfotili se s upírem a koupili si bezkonkurenční koblížky. Zbývala nám poslední večeře v rodině, balení všech suvenýrů a brzy ráno jsme vyrazili opět do Londýna.

Den jsme začali projížďkou po Temži, viděli jsme Big Ben, Buckingham palace, Westminster, utratili jsme své poslední libry na Leicester Square a zažili pořádnou tlačenici v metru. U autobusu na nás čekala závěrečná párková párty (někteří si nandali i 6 nožiček :-)), kterou pro nás připravili naši skvělí řidiči Martin a Láďa. Cesta domů ubíhala jako po másle a v neděli dopoledne už jsme zase stáli na autobusovém nádraží v Liberci. Spánkový deficit jsme ještě asi nedohnali, všechny zážitky nám to ale vynahradí. Děkujeme, bylo to boží!

Fotky