El Día de Muertos je známý svátek, který odpovídá zhruba termínu našich Dušiček a který se slaví ve španělsky mluvících zemích, především v Mexiku.

V kalendáři na něj připadají dny 1. - 2. listopadu.

Studenti španělštiny si v hodinách připomněli, jak se tento svátek slaví, a dozvěděli se mnohé o jeho tradicích. Například to, že 1. listopadu se vracejí duše zemřelých dětí a 2. listopadu duše zemřelých dospělých. Všichni společně se svými živými příbuznými slaví v noci z 1. na 2. listopadu. Tato noc rozhodně není truchlivá ani ponurá, oslavy jsou důstojné, barevné a veselé. Lidé slaví na hřbitovech i v domovech. Důležité je mít oltář, na nějž se umístí fotografie zemřelých příbuzných, vyzdobí se květinami, svíčkami, přidají se typické sladké pochoutky jako cukrové lebky, chléb mrtvého či kosti svatých. Jak vysvětluje známý animovaný film Coco, lidé nesmějí na své zesnulé příbuzné zapomenout. Cesta ke hřbitovu či domovu,kde se slaví, musí být vysypána okvětními lístky nejčastěji oranžových květin, aby mrtvým ukazovaly směr. Typickými postavami oslav jsou lebka Catrina, nešťastná vražednice svých dětí, La Llorona. V neposlední řadě jsou to i “los alebrijes”, snová zvířata, která doprovázejí člověka ve světě mrtvých. 

Někteří studenti se převlékli za různé strašidelné bytosti, jiní si zkusili zasoutěžit se svými spolužáky ve znalostech těchto tradicí. Akce se vydařila všichni jsme tak uctili památku všech zesnulých. 

Olga Šulcová, vyučující španělštiny, foto