Dne 15. 5. 2024 se naše třída 2. C vydala v doprovodu paní profesorky Christlové a paní profesorky Peteráčové Hyxové na průzkum velkoobchodu Makro v Liberci. Exkurze začínala v 9 hodin ráno před vchodem pro zákazníky, kde už se nás ujal ředitel libereckého Makra, pan Tomáš Hozák. Provedl nás různými zónami prodejny, kde nám vysvětlil, jakým způsobem a v jakých časových intervalech probíhá nákup zboží, jeho dovoz ke koncovým zákazníkům a jakým způsobem velkoobchod rozlišuje své zákazníky do tří skupin tak, aby mohl své služby lépe přizpůsobit jejich potřebám.

Také nám předal spoustu zajímavých informací, např: kolik prodejen Makro se nachází v České republice, kdo má celý řetězec na starosti, kde vznikl, v kterých zemích EU prodejny Makro najdeme v různých podobách, nebo odkud se přímo dováží které druhy zboží. Navštívili jsme také sekci distribuce, kde nám byl povolen vstup do chladících i mrazících prostor. Všichni jsme nakonec sebrali odvahu a vstoupili i do mrazící místnosti, kde se teplota pohybovala hluboko pod bodem mrazu – bylo zde – 18 °C. Nakonec jsme zavítali i do kanceláře pana ředitele, kde pro nás bylo připraveno malé občerstvení v podobě lahůdek a nápojů značek, patřících společnosti Makro. Následovala poslední část prohlídky, kdy přišla řada na nás, abychom se podělili o své ekonomické znalosti. Měli jsme možnost porovnat teorii s praxí a zjistit, jak se běžný provoz liší od teorie, kterou známe ze školních lavic.

Pan ředitel byl velmi ochotný, neváhal nám zodpovědět nejrůznější zvídavé dotazy během celé exkurze, přidával své zkušenosti a příklady z praxe a dokázal nás také aktivně zapojit do výkladu. Myslím, že si všichni členové naší výpravy exkurzi užili, jak nejlépe mohli a odnesli si s sebou domů mnohé zajímavé a užitečné znalosti. Bylo to příjemně strávené dopoledne, tak třeba zase příště!

 Rämischová Nella, 2. C  FOTKY