Nezapomenutelná, objevná, veselá, ale také silná, mrazivá - taková byla naše dvoudenní výprava do Polska, při níž jsme se vydali po stopách historie nedávné i dávnější.
První zastávkou na naší cestě byl vysílač v Gliwicích. Právě zde došlo před více než 85 lety k události, která stála na počátku nejstrašlivějšího válečného konfliktu, který lidstvo dosud prožilo – 2. světové války. Chvíle strávené v přítomnosti 111 metrů vysokého vysílače, přímého svědka onoho zlomového okamžiku, byly působivé.
Významný bod programu prvního dne naší cesty představovala návštěva Muzea Czartoryských. Zavítání do jeho prostor se pro nás stalo příjemnou zkušeností, bylo skvělé mít možnost spatřit rozsáhlé množství historických exponátů (původ některých artefaktů sahal až do velmi hluboké minulosti). Vrcholem naší prohlídky této kulturní instituce byla bezesporu příležitost na vlastní oči spatřit slavný obraz Dámy s hranostajem, jehož autorem je legendární Leonardo da Vinci.
Vřelé emoce, které v nás vzbudila zastávka v Muzeu Czartoryských, vystřídaly druhého dne pocity zcela jiné. Ty se dostavily při vstupu do areálu koncentračního tábora Auschwitz. Jednalo se o silný zážitek. Je těžké nalézt slova pro popsání pocitu, který se nás zmocňoval při vědomí toho, že můžeme volně procházet místy, kde v časech minulých jiní zažívali něco pro nás naprosto nepochopitelného, nepředstavitelného, tam, kde končily životy.

Tomáš Blaschke  FOTKY

PS: Děkujeme všem, kteří se s námi během našeho putování dělili o své vědomosti – paním
průvodkyním, panu Tondovi, paní profesorce Špačkové, paní profesorce Hejkalové a paní profesorce
Prokopové.