Dne 9. prosince 2020 se konal celorepublikový on-line veletrh JA studentských firem, který pořádala Obchodní akademie v Hradci Králové. Za naši školu se zúčastnila firma EkoDekor a Marmošky. Firmy se zabývají výrobou okrasných váziček ze starých zavařovacích sklenic a výrobou domácích marmelád.

Zúčastnili jsme se následujících kategorií: nejlepší e-prezentace, nejlepší logo, nejlepší slogan, nejlepší předmět podnikání, nejlepší prodejce, 90 vteřin před investorem v anglickém jazyce a nejlepší JA firma.

Bohužel, vzhledem k celosvětové pandemii koronaviru, veletrh probíhal on-line a my tak nemohli poměřit síly osobně, poznat osobně další studentské firmy ze všech koutů republiky a hlavně zažít tu atmosféru.

Přesto jsme do příprav dali vše, co bylo v našich silách. Nemohli jsme se scházet osobně a naše firemní schůzky probíhaly tedy primárně skrze textové zprávy nebo přes výuku on-line. Bylo to o to náročnější vše sladit a hlavně se dohodnout, protože komunikace prostě občas vázla a všichni jsme ve stejný moment většinou nebyli ve stejnou dobu on-line. Některé věci tedy trvaly déle, než se dohodly, ale vždy jsme došli k východisku, na kterém jsme se shodli.

Samotný veletrh byl velmi napínavý, prvně to bylo čekání, zda postoupíme do TOP10 firem, což se bohužel nepovedlo, ale o to víc nás to motivuje jít kupředu a udělat vše lépe, načerpat inspiraci a opřít se do toho! Jako další jsme čekali na výsledky jednotlivých soutěžních kategorií, kde jsme vzhledem k vysoké účasti měli poměrně slušná umístění, ze kterých máme obrovskou radost a velice nás potěšili. Na předních příčkách jsme se však neumístili.

Vždy je co zlepšit, ale jsme na dobré cestě k velkému úspěchu. Celý veletrh náš tým více stmelil, ukázal nám, jak důležité je spolupracovat a komunikovat mezi sebou. Každý jediný člen firmy představuje nosný „trám“, bez kterého by se firma zhroutila a nefungovala by tak, jak fungovat má.

Nicola Píšová, 3. C