V úterý 7. května 2024 se žáci 1.C zúčastnili exkurze do sklárny AJETO, a následně navštívili společnost Lasvit. Po příjezdu autobusem do Lindavy jsme se vydali do sklárny AJETO, kde na nás čekala prohlídka provozů.

Nejprve jsme se dozvěděli, z jakých surovin se vyrábí sklo, a poté jsme si prohlédli formy pro různé skleněné produkty. Později jsme zamířili ke sklenářské peci, kde jsme získali mnoho informací o procesu tavení skla. Také jsme měli možnost si prohlédnout skleněné ceny Thálie a Tour de France. Po dokončení prohlídky sklárny jsme se vydali na balkon, kde jsme měli jedinečnou příležitost sledovat proces výroby skla od začátku až po finální produkt. Bylo skvělé sledovat, jak skláři dokáží z neživé hmoty vytvořit skutečná umělecká díla. Následně jsme šli na oběd do sklářské krčmy AJETO a měli jsme možnost si prohlédnout prostory zvenčí. Po příjemné návštěvě sklárny jsme se vydali k dalšímu zastavení naší cesty, a to do prostorů společnosti Lasvit.

Po příjezdu jsme byli uvítáni a provedeni prostory firmy. Během prohlídky jsme měli jedinečnou příležitost navštívit skleněný dům, který byl fascinujícím spojením uměleckého skla a architektury. Též jsme se dozvěděli o mnoho cenách, který tento podnik vyhrál. Dalším zajímavým bodem naší návštěvy byl tzv. "Black Room", kde jsme se seznámili s nejnovějšími trendy v oblasti osvětlení. Po celou dobu prohlídky jsme měli možnost obdivovat širokou škálu designových skleněných lustrů od jednoduchých až po luxusní a umělecké kousky. Na konci naší exkurze na nás čekala prezentace od začátku až po současné dění firmy, kde jsme viděli mnoho impozantních produktů, které se prodávají po celém světě od naší české společnosti Lasvit. Nejvíce mě nadchla dvojice velkých draků v hotelu Imperial Pacific na ostrově Saipan, kde každý ze dvou draků měří 32 metrů.

Exkurze se nám velice líbila, měli jsme možnost se dozvědět mnoho informací a vidět úchvatné skleněné produkty.

Tereza Látová, 1.C  FOTKY